Smoke

Poddani_Księcia_Wszebora
wraz z nim samym wedle piramidy feudalnej przedstawieni.


Książę
Draconii
Książę Wszebor
Książę
Wszebor
Wielmoża
i_urzędnicy
Finnarwen z Formendor, Kronikarz Księcia
Finnarwen
z Formendor
Daeris d'Ostear, Kanclerz Księcia
Dejris
Ostaris
Victor Makkolapczuk, Wojewoda Czarnoruski
Victor
Makkolapczuk
Wolni
Poddani
Joanna z Brochowa
Joanna
z Brochowa
Michał z Brochowa
Michał
z Brochowa
Marcin z Sochaczewa
Marcin
z Sochaczewa
Pachołkowie
i_Służki
Daniel zwany Sikorką
Daniel
Sikor
Magnus
Magnus
 
Lothar zwany Szybkim 3-4
Lothar
Szybki
Marzena z Sochaczewa
Marzena
z Sochaczewa
Przemko Grajek
Przemko
Grajek

Smardy
Marysia ``Smardograjek``
Marysia
"Smardograjek"
Darosław z Sochaczewa
Darosław
z Sochaczewa
Mikołaj z Sochaczewa
Mikołaj z
Sochaczewa
               

Jak to jest w Prawach Książęcych opisane cały lud Draconię zamieszkujący dzieli się na dwa stany główne, czyli ludzi Wolnych i Półwolnych. Za podziałem tym idą zaś nie tylko prawa poddanych Księcia ale i obowiązki wobec niego, swego stanu i stanów inszych.

Książę_Draconii
Cała władza w Księstwie w ręku Księcia się znajduje, a słowo jego prawem jest. On też prawa stanowi i ogłasza, decyzje wszelkie w sprawach Księstwa podejmuje i spory pomiędzy poddanymi rozsądza. Czynić to zaś może osobiście, lub przez swych urzędników, którym część swej władzy czasowo powierza.

Wolni_Poddani_Księcia
Pośród ludzi wolnych wyróżniać się zwykło w Draconii Wielmożów, czyli najmożniejszych i najpotężniejszych poddanych Księcia, których rad on jako zaufanych swoich sług słuchać może, i którym też obowiązki państwowe często powierza. Obok nich splendorem otacza się podobnym również Książęcych urzędników. Takowi to poddani, którym Książę w uznaniu zasług nadał jaką funkcję na swym dworze, a którzy go jej wypełnianiem w rządach wspomagają. Reszta zaś ludu wolnego równą nieomal estymą się w Księstwie cieszy, bowiem kto w Draconii żyje ten wie, jak trudno jest na ową wolność zasłużyć. Pracy to wymaga solidnej i czasu wiele nim Książę komu wolność nadać się zdecyduje, a też i profitów z tego nie masz takich wielkich jakby się zdawać mogło, bo to i podatki wyższe płacić trzeba, i o ludzi swych dbać i odpowiadać za nich.

Półwolni_Poddani_Księcia
Niżej zaś stanu wolnego stan półwolny się znajduje zwany tak za prawami Karola Wielkiego przez nas. Udatnym termin się ten Księciu wydał wielce, bowiem dobrze ludzi jego w tym stanie opisuje, jako niewolnikami nie będących, a jednak własnym losem rozporządzać nie mogącym w sprawach wielu. Stan ów na pachołków i służki zwykło się dzielić i na smardów co niżej od nich stoją jeszcze. Pachołkowie i służki to pośród poddanych Księcia ci ze stanu niskiego, którzy już wartości swej pracą i zaangażowaniem w sprawy Księstwa dokazali, za czem Książę raczył ich do bardziej skomplikowanych spraw dopuścić a nie jeno do najprostszej fizycznej roboty smardom zdatnej. Pachołkowie też w boju stawać już mogą gdy zajdzie po temu potrzeba a poruczone im jest do stanu wolnego solidnie się szykować. Smardy zasię to lud najprostszy, i do najprostszych też przeto prac używany. Smardem każdy kto pod opiekę Księcia się udaje z razu zostaje. Porucza mu się prace przeróżne i zadania proste ku pożytkowi Księstwa i wolnych Księcia poddanych za czem dowieść może swego oddania Księstwu i zaangażowania w jego sprawy. Jeśli zaś dobrze się sprawi w stanie owym najniższym długo nie przebywa, bo już po roku Książę łaskawie na trud jego spojrzawszy może go pachołkiem uczynić.
Spis treści
Co nowego?
Księstwo Draconii
Kroniki
Prawa
Życie codzienne
Polecamy

Wstecz Naprzód


Smoczek