|
Pytanie, czy kobiety w rzeczywistości nosiły paski skórzane jest kwestią przypuszczeń. Kobieta pochowana w Kildonan, na wyspie Eigg w Szkocji miała na sobie bogato zdobiony skórzany pas, lecz wnikliwe badania pokazały, że był to wzór i wyrób walijskich, a nie skandynawskich rzemieślników. Ze względów historycznych i praktycznych lepiej pozostać przy taśmach tkanych na tabliczkach. Jednym ze znalezisk z Birki jest jedwabna końcówka do paska w kształcie frędzla, który mógł stanowić zakończenie taśmy tabliczkowej.
Nakrycia głowy
Kobiece nakrycia głowy są kolejnym elementem, który sprawił badaczom wiele kłopotu. Wszystkie sagi mówią o tym, że mężatki zakrywały włosy. Jednak żadna
z odnalezionych figurek kobiecych nie ma zakrytej głowy Być może czepki, tak jak skórzane paski, przenikały z kultury walijskiej? Ze znalezisk możemy wymienić czepeczki z Dublina, delikatne czepki z frędzlami z Wysp Orkney, także jedwabne czepki znalezione w miastach Lincoln i York.
|
|
Spisane sagi pochodzą z około XIII w, a w tym czasie Brytania i Skandynawia były w większości chrześcijańskie tak więc nakrycie głowy oznaczało przynależność do wiary chrześcijańskiej. Natomiast, niektóre źródła pogańskie sugerują, że kobiety pogan przykrywały głowy z czysto praktycznego
powodu. Na gobelinie z Oseberg (datowanym na VIII w.) pogańskie kobiety mają zakryte głowy, natomiast kobiety chrześcijańskie mają głowy odkryte - były to niewiasty niezamężne? Wniosek z powyższego wywodu: wikińskie kobiety mogą wybrać, czy chcą zakrywać włosy, czy też nie, natomiast chrześcijańskie kobiety, szczególnie mężatki, musza mieć nakrycie głowy.
Oprócz kapturków kobiety nosiły opaski tkane na tabliczkach lub wycięte z materiału, często z dodatkiem jedwabnych, metalizowanych nici.W kulturach pokrewnych Wikingom (np.: na Rusi Kijowskiej) opaskę taką noszono na welon zakrywający włosy, lub do niej welon przypinano.
Natomiast pewne jest, że zimą niewiasty nosiły czapki szyte z klinów wełnianych obszytych futrem lub po prostu z futra. Dodatkowo ze znalezisk w Dublinie (małe skrawki purpurowej tkaniny z frędzlami) wynika, że kobiety mogły również motać na głowie i ramionach szale.
|
|