|
kaszy, maku, konfitur, suszonych owoców etc. Piróg z nadzieniem mieszanym nazywany jest też kulebiakiem. Pirogi dzielą się też ze względu na sposób nałożenia ciasta. I tak, mamy pirogi zamknięte (gdy ciasto jest i pod, i nad farszem), półzamknięte, lub kratkowane (z ciastem na nadzieniu w formie długich wałków) oraz otwarte - gdy ciasto leży pod i na bokach nadzienia.
Nadzienie mięsne
Wołowinę ugotować na półtwardo z warzywami, pociąć na małe kawałeczki, usmażyć na smalcu z dużą ilością cebuli, drobniutko posiekać (ręcznie! - mięso puszczone przez maszynkę jest nie dość że niefeudalne, to jeszcze wysusza się w trakcie pieczenia i zamienia w wióry), dodać pieprz, gałkę muszkatołową, sól, ewentualnie posiekane jajka na twardo. Do piroga z tym nadzieniem warto wlać 1-2 łyżki bulionu pozostałego po mięsie, by farsz nie wysechł.
Nadzienie z kapusty i grzybów
Kapustę kiszoną wypłukać z soli, ugotować ze sporą ilością grzybów suszonych; gotować aż kapusta zmięknie, a całość przyjmie lekko brązowy kolor. Wtedy dodać odrobinkę oleju i jeszcze pogotować. Po ugotowaniu wystudzić
|
|
i drobniusieńko posiekać ręcznie, dobrze odcisnąć, odparować i jeszcze raz odcisnąć. Nieodciśnięta kapusta z całą pewnością będzie przyczyną zakalca w pirogu.
Z ewentualnymi pytaniami prosimy zgłaszać się do Joanny i Michała z Brochowa i życzymy smacznego!
źródła:
"Russkaja kuchnia" (niestety autor i wydawca zagineli w mrokach kserokopii :-))
|
|