|
kolan, z ozdobną taśmą naszytą tuż pod kolanem.
Większość zachowanych przykładów, datowanych na okres po X wieku pochodzi ze Skandynawii, Finlandii, Polski, Rosji, i z bogatych królewskich i kościelnych grobowców z całej Europy. Skarpeta wykonana techniką naalbinding, datowana na późne Średniowiecze została znaleziona w Upsali, Szwecja. Technika ta była znana w północnej Europie, oraz w górzystych rejonach Centralnej Azji, gdzie jest z powodzeniem stosowana do dzisiaj. Ostatnie odnalezione w Szkocji egzemplarze datuje się na XVIII wiek!
Technika
Technika naalbinding'u, jak każde wikińskie rękodzieło, może początkowo wydawać się zarówno praco- jak i czasochłonna. Jednak po opanowaniu podstawowego splotu (a jest ich ponad tysiąc odmian!...) możemy utkać sobie całkiem zgrabne skarpetki lub rękawiczki w stosunkowo krótkim czasie. Aby wykonać skarpetę techniką naalbinding będzie potrzebna igła o tępym czubku z dużym uchem (taka, jak do haftu krzyżykowego lub gobelinowego) i nić wełniana. Najlepiej, jeżeli będziemy się posługiwać grubą igłą kościaną, jezeli nie dysponujemy takową, spróbujmy pracować drugą stroną igły metalowej, czyli wbijać ją "uchem", nie czubkiem. Im grubszej
|
|
wełny użyjemy tym grubszą skarpetę wykonamy. Pamiętajmy jednak, że w grubych wełnach nić ma tendencję do rozplatania się na pojedyncze włókna, z których została spleciona, i będzie nam bardzo trudno rozróżnić poszczególne pętelki. Prawdopodobnie najtrudniejszym etapem w naalbinding'u jest zrobienie pierwszego rzędu pętelek wokół pierwszego 'oczka'. Poniżej krótki kurs naalbindingu:
- Najpierw odetnij nić długości około 50cm i na jednym końcu zrób pętelkę, a drugim końcem nawlecz igłę. Pętelka nie powinna być większa niż obwód końcówki Twego małego palca.
- Trzymaj pętelkę za miejsce zaciśnięcia węzła kciukiem i palcem wskazującym lewej ręki (przy założeniu, że jesteś praworęczny) a prawą ręką przeprowadź igłę z nicią od góry przez pętelkę, wyciągając ją przez środek nowo powstałej pętelki. Ciągnij nić do momentu, aż nowa pętelka będzie rozmiarów poprzedniej.
- Teraz trzymaj pierwszą i drugą pętelkę przy pomocy kciuka i palca wskazującego lewej ręki, a prawą ręką zrób kolejną pętlę, ponownie wkładając igłę od góry w środek pierwszej pętelki i wyciągając ją przez środek trzeciej i drugiej pętelki.
- Mocno trzymaj nową pętlę. Teraz jesteśmy gotowi na wykonanie pierwszego ściegu właściwego: wykonaj następną pętlę jak poprzednio, wbijając igłę od góry w środek pierwszej pętelki, lecz tym razem wyciągnij ją przez środek przedostatniej pętelki (czyli drugiej z kolei). Od tego momentu praca powinna pójść już łatwiej.
- Powtórz ostatni etap.
- Kontynuuj aż będziesz mieć wiele pętelek wyrobionych wokół pierwszej pętli.
- Wyrobiłeś już pierwszy rządek. Następny musi powstać w oparciu o ten pierwszy - wbij igłę w pierwszą pętelkę pierwszego rzędu (drugą w kolejności wykonywania robótki) i wyciągnij ją z powrotem przez środek przedostatniej pętelki w rządku (tak, jak zazwyczaj.)
- Jeżeli chcesz rozszerzyć robótkę musisz robić po dwie nowe pętelki w każdą pętlę z poprzedniego rzędu.
Jeżeli skończy Ci się nitka, po prostu dowiąż nowy kawałek do końcówki starego. W miarę narastania nowych rządków wykonasz owalny kawałek tkaniny, zakrywający czubki palców (jeżeli robisz akurat skarpetę). Teraz na razie nie ma potrzeby wyrabiania dwóch pętelek w jedno oczko, wystarczy po jednej pętli. Po kilku rządkach Twoja skarpeta zacznie nabierać kształtu. Jeśli musisz zwiększyć trochę rozmiar, np.: na podbiciu stopy, co dziesięć oczek wyrób dwie pętelki w jedno oczko. Jeżeli chcesz zmniejszyć rządek, opuść jedno oczko, nie wyrabiaj w nim nowej pętelki. Kiedy dojdziesz do pięty, musisz osobno wyrobić kawałek skarpety i połączyć obydwie części, lub dodawać oczka w miarę przyrastania robótki. Jeżeli robisz podkolanówki, część ponad kostką możesz dorobić naalbindingiem. Lecz bardziej prawdopodobne, że zastosujesz inną metodę pracy z włóczką wełnianą, zwaną "sprang", ale o tym w kolejnym artykule.
http://www.regia.org/naalbind.htm
http://www.the-viking-expericence.co.uk/authenticity/authenticity/basickit/basickit10.html
http://www.gryphon.org.au/gallery/sock.html
|
|