|
- Takim skutecznym ciosem jest również trafienie strzałą, oszczepem lub innym pociskiem z broni miotającej lub machiny bojowej wystrzelonym, któren w opisane wyżej części ciała wojownika trafi.
- Inne ciosy nie są jako skuteczne liczone, w szczególności zaś ciosy w twarz i krtań pchnięciem zadane zobowiązują wojownika, który takową nieostrożność popełnił, do wycofania się całkowicie z pola boju i, nim do walki wróci, dodania sobie jednego trafienia.
- Cios musi być dość silnym, aby mimo pancerza woj odczuł go na sobie i aby mu wątpliwości nie pozostawił co do swej skuteczności. Jeśli otrzyma cios nazbyt w jego mniemaniu słaby wolno mu go zignorować. Strzec się też jednak powinien przed nadużywaniem tego prawa, by go za człeka bez honoru w końcu nie wzięto.
- W walce zaś nie tylko bronią zaczepną atakować można, ale też i przeciwnika innymi sposobami atakować jak pchnięciem tarczą lub barkiem oraz kopnięciami i uderzeniami dłoni czy łokci. Te ostatnie jednak wolno tylko przeciw tarczy przeciwnika użyć, zaś jeśli sięgną ciała jego traktowane są tak samo jak niehonorowe pchnięcie w twarz czy krtań i to samo winien wojownik uczynić jeśli mu się takowa pomyłka zdarzy co gdyby pchnięcie niehonorowe zadał. Nie wolno też wojom chwytać się wzajem lub też broni czy tarczy przeciwnika.
|
|
- Jako się rzekło każdy wojownik ilość możliwych do zadania sobie ran pamiętać winien, a ilość tę ustala się następująco:
- Każdy wojownik do bitwy czy potyczki stając niezależnie od uzbrojenia jedną śmiertelną ranę otrzymać może nim padnie,
- Zbroja miękka (czyli przeszywanica czy też zbroja skórzana) chroniąca korpus jego siłę o jedną możliwą ranę zwiększa,
- Kolczuga czy inna zbroja twarda (a więc stalowa jak lamelka, karacena i insze) to następna możliwa rana za każdą takowego pancerza sztukę. Jednak nie więcej niż dwie rany w ten sposób dodać można,
- Osłony twarde przedramion i goleni (lub też długie rękawy w kolczudze i osłony nóg) liczbę możliwych ran o jeden jeszcze zwiększają,
Wedle powyższego ilość ran dostępnych sumuje się z tym wyjątkiem, że wojownik bez hełmu twardego do walki wkraczający nie uzyska żadnym innym sposobem owych więcej jak dwie.
Tak też według powyższego tarczownik ciężkozbrojny w pełni wyposażony znieść może do czterech ciosów nim go piąty powali, zaś wojownik w minimalnym dopuszczalnym uzbrojeniu jeno jedną ranę otrzymać może która jest dlań śmiertelną.
Powyższy tekst dostępny jest też do pobrania w pliku Word tutaj.
|
|